Jdi na obsah Jdi na menu
 


Telč Staré město

 Staré Město je částí města Telče ležící jihovýchodně od jeho historického jádra (viz Telč-Vnitřní Město) a jižně až západně od Podolí. Jeho starší východní část rozkládající se v okolí ulic Zachariášovy, U Matky Boží a Špitálské byla vyhlášena městskou památkovou zónou, která chrání historickou předměstskou zástavbu.

S Vnitřním Městem je tato městská čtvrť spojena jednak po hrázi Ulického rybníka, jednak po novodobé lávce protínající uvedenou vodní nádrž zhruba v polovině její délky.

Nejcennější památkou této části města je kostel Matky Boží, původně gotický, s pozdějšími přestavbami, dodnes obklopený hřbitovem.

Židovský hřbitov se nachází již mimo intravilán města za východním břehem jižního cípu Staroměstského rybníka poblíž železniční trati do Dačic a Slavonic.

Pozoruhodnou stavbou současné architektury je domov důchodců, ze tří čtvrtin obklopující kruhové nádvoří (na západním břehu k jihu vybíhajícího cípu Staroměstského rybníka).

Na jižním okraji se nachází nevelké panelové sídliště, které však díky přijatelné výškové hladině nijak nenarušuje cenné panoráma města.